تبلیغات
کاشی سنتی مساجد کوثر - کاشی معرق و نحوه طراحی ساخت و اجرا

کاشی معرق و نحوه طراحی ساخت و اجرا

 

نوشته شده توسط:kowsar tile


کاشی معرق در اصطلاح به نوعی از کاشی اطلاق میگردد که تکه های کاشی پس از تراش خوردن طبق طرح در کنار هم جفت میشوند و طرح اصلی را تشکیل میدهند.

کاشی معرق پر زحمتترین کار در رشته کاشیکاری سنتی میباشد.بطور متوسط جهت ساخت هر متر مربع کاشی معرق در یک طرح متوسط 80 نفر ساعت نیروی استاد کاری نیاز است.

 

کاشی معرق در طرح ونقش گوناگون در محراب,سردرب, گنبد و گلدسته مساجد کاربرد دارد.

ابزار آلات بکار رفته در این کار عبارتند از :

1-انواع تیشه الماسه

2-سوهان

کاشیهای معرق با سایر کاشی از نظر نوع جنس تفاوت دارد.این کاشیها بایستی ترد و تراش پذیر بوده و لعاب آنها نیز بایستی نرم باشد.لعاب بکار رفته در این کاشیها از نوع قلع و سرب بوده که درخشندگی خاصی به آنها میدهد.


 

مراحل ساخت کاشی معرق

  1.       طراحی نقشه : اولین مرحله طراحی نقشه مورد نظر بر روی کاغذ میباشد.طرح های مورد استفاده در کاشی معرق همان طرح های متداول سنتی میباشد که توسط طراح ترسیم میشود.

2 .      شماره بندی نقشه : بعد از طراحی ، نقشه به قسمت های مساوی تقسیم شده و هر قسمت با یک شماره علامت گذاری میشود.این کار به این علت صورت میگیرد که پس از تراش کاشیها بتوانیم کاشیها را در جای خود قرار دهیم.

3 .      برش نقشه : بعد از شماره گذاری نقشه شروع به برش نقشه میکنیم.قبل از برش باید رنگ آمیزی کار مشخص شده باشد .به عنوان مثال زمینه کار ، گل ها ، اسلیمی و … هر کدام رنگش مشخص میشود تا بعد از برش در پاکت مخصوص به رنگ خود قرار داده شود.

4 .     چسباندن نقشه های برش خورده بر روی کاشی :بسته های آماده شده در مرحله قبل باز شده و هر کدام بر روی کاشی طبق رنگ مشخص شده چسبانده میشود.جهت چسباندن از سیریش استفاده میشود.

5 .      تراش کاشی : در این مرحله کاشیها با استفاده از تیشه های مخصوص تراش خورده و بعد از آن با استفاده از انواع سوهان زوائد اضافه کاشیها هموار میشود

6 .      چیدن کاشیهای تراش خورده : در اخرین مرحله کاشیهای تراش خورده باید کار هم چیده شود. برای اینکار یک کپی معکوس از نقشه اولیه تهیه شده و کاشیهای تراش خورده بر روی آن چیده میشوند.سپس با استفاده از دوغاب گچ یا سیمان پشت کار پر میشود.

0یکی از مزیت های کاشی معرق میتوان به انعطاف پذیر بودن در پوشش سطوح منحنی اشاره نمود. 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر